Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2018

З 2008 року за ініціативою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек (IASL) започатковано щорічне проведення Міжнародного місячника шкільних бібліотек. Міністерство освіти і науки України в 2014 році підтримало міжнародну ініціативу і прийняло рішення щорічно з 1 по 31 жовтня в рамках Міжнародного місячника шкільних бібліотек проводити Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек (наказ МОН України від 12.08.2014 № 931).

У 2018 році місячник присвячено видатному українському педагогу-гуманісту, вченому зі світовим ім’ям В. О. Сухомлинському з нагоди 100-річчя від дня його народження. Відповідно до рішення 39-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО  про відзначення 28 вересня  2018 р. на рівні ЮНЕСКО 100-річчя  від  дня народження Василя Сухомлинського та  Постанови  Верховної  Ради України  від 8 лютого 2018 р.  № 2287-VIII «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2018 році» Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек  – 2018 буде відбуватися під гаслом «Шкільна бібліотека – центр творчого розвитку дитини» (до 100-річчя від дня народження В. О. Сухомлинського).

Нормативні документи

Біографія В.Сухомлинського

Добірка оповідань та казок Василя Сухомлинського для дітей

Десять «не можна» від Сухомлинського

У процесі багаторічної виховної роботи у Павлиській школі, що її очолював Василь Олександрович, він сформулював етичні правила, що застерігають від помилкових учинків, осмислюючи які діти піднімаються на певний моральний щабель. Досягши цього рівня моральності, дитина стає неспроможною на вияви аморальної поведінки, яку частіше всього проявляють у ставленні до слабших. Сухомлинський назвав ці правила Десять «не можна»:

*не можна байдикувати, коли всі навколо працюють;

*не можна сміятися зі старості та літніх людей;

*не можна вступати в суперечку з шанованими і дорослими людьми, особливо з літніми;

*не можна висловлювати невдоволення тим, що в тебе немає тієї чи іншої речі;

*не можна допускати, щоб мати давала тобі те, чого вона не дає сама собі;

*не можна робити те, що осуджують старші, – ні на очах у них, ні десь осторонь;

*не можна залишати старшу літню людину на самоті; в житті людини настає той час, коли ніякої іншої радості, крім радості людського спілкування, в неї вже не може бути;

*не можна збиратися в дорогу, не запитавши дозволу й поради старших;

*не можна сідати обідати, не запросивши старшого;

*не можна сидіти, коли стоїть доросла, літня людина, особливо жінка;

*не можна очікувати, поки з тобою привітається старший, ти маєш перший привітати його, зустрічаючись, а прощаючись – побажати доброго здоров’я.