Харківська гімназія № 172 Харківської міської ради Харківської області

 





Урок української мови в 3 класі "Український віночок"

Урок української мови

в 3 класі

 

Тема.Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами числами, відмінками.

Мета.Узагальнити знання дітей про граматичний і смисловий зв'зок прикметників з іменниками; закріплювати вміння учнів розрізняфти прикметники за родами числами і відмінками; формувати вміння аналізувати,робити висновки; розвиватм зв'зне мовлення,вміння добирати найбільш влучні прикметники;розвивати зв'язне мовлення, вміння добирати найбільш влучні прикметники, пізнавальну активність, інтерес до теми,що вивчається;виховувати любов до рідної мови, любовтаповагу до рідної мови,любов та повагу до символів української землі,бажання вчитися.

Обладнання:загадки, квіти до віночка, малюнок лелеки, картки із завданнями,

Хід уроку

І.Організаційний момент

Учитель.Пролунав дзвінок, починаємо урок.

Учень.Працюватимем старанно,

щоб почути у кінці,

 що у нашім дружнім класі

діти просто молодці.

ІІ.Мотивація навчально- пізнавальної діяльності

Учитель.Сьогодні у нас незвичайний урок.

               Сьогодні ми зробимо ще один крок.

               В країну відому, в країну чудову.

               Що так нас чекає й збагачує мову.

-Сплетемо сьогодні вінок уркаїнський.

---Український віночок – не просто краса,а й оберіг, »знахар душі », бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає,волосся береже, душу зцілює.

---Цей звичай плести віночки прийшов до нас із давнини.Наші прабабусі знали різні секрети : як плести і коли, як зберігати квіти у вінках.До українського віночка вплітали різноманітні квіти,а всього в одному вінку було до 12 різних квітів.

Об'єднання в групи.

(Діти вибирають по квітці, об'днуються в групи і сідають.)

Учитель.Ми повинні виконати всі завдання, щоб сплести український віночок, а дізнатися про значення кожної квітки нам допоможе довідкове бюро пані Сови.

ІІІ.Каліграфічна хвилинка

         Зошит свій я відкриваю

                   Навскоси його кладу.

                   Ручку я отак тримаю.

                   Сяду рівно не зігнуся.

                   До роботи я беруся.

--Для того, щоб вплести у вінок гроно калини, проведемо хвилинку каліграфії.

          За ві іл ол во ал зацвіла

          Зацвіла в долині червона калина .

--Хто автор цих слів ?

--Хто зможе продовжити вірш?

Протягом уроку у нас будуть лунати уривки з творів Т .Г.Шевченка.

      Завдання

1.Підкреслити основу речення.

2.Вказати зв'зок слів у реченні.

3.Назвати частини мови.

   Завдання виконано, вплітаємо гроно калини.

(Група учнів виходить до дошки і вплітає гроно калини у віночок, а лідер читає повідомлення про калину.)

--Щоб вівся рід, калину садили коло хати.Кущ калини біля материнської хати- це не тільки окраса , а й наш духовний символ, наша спадщина.З калини плели гірлянди, прикрашали світлиці, весільні столи, коровай. Калинові букети ставили перед молодими, бажаючи їм вічної краси і міцного кохання.Калина- символ нев'янучої краси,кохання, рідної землі.А ще калина- символ дівочої вроди та нашої України.

ІV.Актуалізація знань, умінь і навичок

---Сьогодні ми з вами продовжуємо подорожувати володіннями прикметника, а для того щоб виконати наступне завдання,давайте дещо пригадаємо.

(Метод мозковий штурм.)

-1.Яку частину мови називаємо прикметником?

-2.З якою частиною мови прикметник пов'заний у реченні?

-3.Як визначаємо рід, число, відмінок прикметника?

V.Робота над темою уроку

--Кожна групаи отримує завдання.

                   1.Реве та стогне Дніпр широкий,

                      Сердитий вітер завива,

                      Додолу верби гне високі,

                      Горами хвилю підійма.

          

2.    І блідий місяць на ту пору

Із хмари де-де виглядав,

Неначе човен в синім морі

То потонав, то потопав.

            

                  3.Сонце гріє, вітер віє

                    З поля на долину,

                     Над водою гне з вербою

                    Червону калину.

                  

                  4.На калині одиноке

                     Гніздечко гойдає.

                     А де дівся соловейко?

                     Не питай не знає.

 

5.    Попрощалось ясне сонце

З чорною землею

Виступає круглий місяць

З сестрою своєю.

 

6.    Встала весна, чорну землю

Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом ,

Барвінком укрила.

--Завдання. Назвати прикметники і вказати рід, число і відмінок.

--Завдання виконано: вплітаємо яблуневий цвіт.

(Група учнів виходить до дошки і вплітає яблуневий цвіт у віночок, а лідер читає повідомлення.)

--Квіти яблуневі- символ материнської любові. То був ціілий ритуал, коли батько торкався віночком голівки і промовляв: »Мати – яблуня моя, дай моїй донці здоров'я і долі щасливої. »

     Руханка.

    Вибірковий диктант. Записати прикметники чоловічого роду.

    Барвистий, українська, активний, молода,рожевий, сонячне, вічний, паперова, іскристий, дерев'яна,новий,синє, осінній, шкільна, казковий.

    Підкресли першу літеру в кожному прикметнику, що записали, прочитати слово, яке вийшло – барвінок.

    Вплетемо наступну квітку-барвінок.

   Барвінок до людської оселі, городу тягнеться. Взимку відвар барвінку п'ють від застуди, влітку прикрашають святковий стіл, хліб, хату, плетуть весільні вінки.На весіллі барвінок- символ вірності, краси. Цілий рік його шанують,вважають символом життя,мужності,вічності та безсмертя.

-         Ця квіточка у віночку наймолодша за своїм віком, її вплели люди тільки тоді, коли переконалися, що вона приносить здоров'я, доброту і ніжність. У народі її називають ще рум'нок.

-         Загадка.

-          Стоять у лузі сестрички,

-         золотенькі очі, а білії вії.(Ромашка.)

-         Які прикметники допомогли відгадати загадку?

Ми з вами трішки потрудились,

І, мабуть, ви уже втомились.

Тепер настав час відпочинку,

Ми проведем фізкультхвилинку.

Діти промовляють фізкультхвилинку і виконують рухи.

             Прокидаються ромашки,

             Розпускають пелюстки.

             Вітерець дихнув легенько,

             Пелюстки гойднув легенько.

             Сутеніє і квітки,

             Закривають пелюстки,

             Тихо засинають,

              Голівками хитають..

Робота в парах.

   Після виконання вправи, група учнів виходить до дошки і вплітає волошки у віночок, а лідер читає полвідомлення про волошку.

-Люди люблять їх не лише за пахощі ,а  й за лікарські властивості.Ними миють волосся,освіжають хатнє помешкання, купають маленьких дітей.Тому у віночку волошки – символ людського розуміння та відданості,краси та величі неба, чистоти, простоти та ніжності.

Робота в групах

-Загадка- це народний твір.Він виник ще у первісному суспільстві.

             Коли не вміли люди ще писати,

             А думати навчились, міркувати.

  Давайте спробуємо скласти загадку про птаха ,що є національним символом нашої держави.Назвіть цього птаха.

   Діти виконують роботу.

---Вплітаємо мак. Мак у віночку – символ боротьби українського народу за волю, за незалежність. І процвітає пролита кров маковою квіткою в українському вінку.

 Самостійна робота

-Вплітаємо останню квітку- деревій. Ці дрібненькі біленькі квіточки здалеку нагадують велику квітку, її називають у народі деревцем.Коли квіти відцвітають , вітер розносить насіння далеко- далеко.Та хоч би де проросла ця рослина , вона завжди цвіте. Тому й вплели її люди до віночка як символ нескореності.

   Учениця.У гаю , на лузі, в полі-

                  Скільки там квіток!

                  Ми нарвали їх доволі

                  Потім сіли в дружнім колі

                  І сплели вінок.

VІ.Підсумок уроку

-         Про яку частину мови ми говорили на уроці?

-         Вам сподобався урок?

-         Чим він вам сподобався?

-         VІІ.Домашнє завдання.

-         1.Вправа.

-         2.Скласти загадку про квітку, яку можна ще вплести до віночка, виконаи малюнок.

-                     Збіг наш урок ,як коротка мить,

-                    Дуже швидко час біжить.

-                    Ще попереду у вас багато кроків

-                    І цікавих і важких уроків.

-                    Завдання покличуть у майбутнє

-                    Найскладніше завдання – життя.

-                    Тож старайся вправно все вивчати,

-                    Пам'тайте: учня скарб – знання.

Подобається