Харківська гімназія № 172 Харківської міської ради Харківської області

 







У пошуках скарбів. Подорож героїв повісті Марка Твена "Пригоди Тома Сойєра" Країною Синтаксис і Пунктуація

/uploads/editor/2656/302236/blog_/files/mark_tven.pptx

Тема уроку: У пошуках скарбів. Подорож героїв повісті Марка Твена "Пригоди Тома Сойєра" Країною Синтаксис та Пунктуація.

Мета уроку: завершити роботу над вивченням повісті Марка Твена "Пригоди Тома Сойєра";  розкрити всеперемагаючу силу дружби, яка допомагає долати всі труднощі і перешкоди; вдосконалювати навички аналізу та  переказу тексту; перевірити і закріпити знання учнів з синтаксису й пунктуації;     формувати вміння й навички утворювати словосполучення й виділяти їх з речень, визначати тип, знаходити головні та другорядні члени речень ,правильно розставляти розділові знаки; виховувати товариськість, наполегливість у навчанні.

Тип уроку: інтегрований урок-подорож.

Культура мовлення: правильна побудова висловлювання.

Обладнання: портрет Марка Твена, мультимедійна презентація, ілюстрації до твору "Пригоди Тома  Сойєра ", кросворд, криптограма, зображення пам’ятника Дружбі та пам’ятника Марку Твену в місті Ганнібал.

Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми і мети уроку.

                                                                                            Ніхто не має більшої любові,
                                                                                            як той, що душу поклада за друзів.
                                                                                                                         Леся Українка
Доброго дня.
Сьогодні на вас чекає цікава і, сподіваємося, корисна подорож.
Давайте згадаємо, з яким героєм нещодавно вивченого твору ми можемо пов’язати названі предмети: паперовий змій, 12 кульок, яблуко, скалка, ключ, крейда, апельсинові скоринки.
Тож, діти, сторінками якого твору сьогодні ми будемо подорожувати? Вірно, сторінками книги Марка Твена "Пригоди Тома Сойєра". Ви будете мати змогу радіти, бешкетувати, мріяти і шукати скарби.
Ми повторимо основні відомості з теми "Синтаксису та Пунктуації", зможемо виявити вміння виділяти словосполучення і речення, аналізувати їх, розпізнавати речення за метою висловлювання, будувати висловлювання, розставляти розділові знаки.
Перед початком уроку, кожна команда обрала собі капітана, літературознавця, який доб¬ре знається на біографії Марка Твена, експерта, який буде слідкува¬ти за роботою кожного учня в групі і за кожну правильну відповідь прикріплювати пелюстку до квітки(за допомогою якої ми зможемо оцінити роботу команд).
А зараз пропоную  визначитися з назвою команди (Том, Гек, Беккі, Мері).
Пропоную помріяти і уявити, що кожен з вас став  героєм повісті  Марка Твена.
Тема нашого уроку– "У пошуках скарбів. Подорож героїв повісті Марка Твена "Пригоди Тома Сойєра" Країною Синтаксис та Пунктуація".
В зошитах записали число, класна робота, тема…
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Із раю, де я ще дитя,
Мені передають свої привіти,
Одвічні друзі на життя,
В червону палітурку вшиті.
Лишень я вивчу свій урок,
Тоді, бува, до вас біжу я,
—   Вже пізно! — Мамо, ще рядок!..
Вона ж, на щастя, не слідкує.
У люстрі вогник миготить...
Із книгою так добре вдома!
Під Гріґа, Шумана, Кюї
Я пізнавала долю Тома.
Так описала про свої враження від творів американського письменника Марка Твена відома російська поетеса Марина Цвєтаєва. Хто він – Марк Твен, яке його  справжнє ім’я?

ІV.   Вивчення нового матеріалу та закріплення знань.
Перша зупинка до пошуку скарбів –  крипто¬грама, розв’язання  якої буде українським  алфавітом. Команди отримують картки. Яка з команд пер¬шою правильно прочитає справжнє  Ім'я Марка Твена?
22  7  17  32  7  16  31
16  7  18  4  26  19  21  18
15  16  7  17  7  18  22
В зошитах записали Марк Твен – Семюель Ленгхорн Клеменс.
Що нам відомо про письменника? Запрошуємо літературознавців  від кожної команди.
1 літературознавець.
30 листопада І835 року у селищі Флорида (штат Міссурі) у родині Джейн Лептон та Джона Маршалла Клеменса народилася п’ята дитина – син Семюел, якому за велінням долі випало стати "справжнім  майстром  сміху" – відомим письменником Марком Твеном. Сам письменник набагато пізніше згадував, що своїм народженням він збільшив населення  свого селища аж на відсоток, адже  на той час у Флориді було лише 100 мешканців.  "Не  кожен  історичний діяч може похвалитися, що зробив більше для  свого  міста," – жартував письменник.

2 літературознавець.
Родина майбутнього письменника ніколи не була багатою. Батько  завжди мріяв про  якесь ілюзорне золото, а мати ледве зводила кінці з кінцями. Коли  Семюелю виповнилося 12 років, помер батько. Турботи про  сім’ю  лягли  на йогоплечі та  старшого брата. Семюель почав працювати: був  розсильним у газеті, лоцманом на Міссісіпі, шукачем срібла в копальнях  Невади, журналістом.
3 літературознавець. 
Працюючи понад чотири роки лоцманом, Семюель часто чув: "марктвен", що в перекладі з англійської означало "відмітка два", тобто "шлях вільний". Для спеціалістів судноплавства цей ви¬слів свідчив про достатню глибину русла, щоб пливти  далі. Вона ста¬новила 2 сажні (близько 4 метрів). Саме цей вислів і взяв Семюель Ленгхорн Клеменс  для псевдоніма.
4 літературознавець.
З 1863 року всі твори, що виходи¬ли з-під його  пера,  він підписував "Марк Твен". Але не тільки спо¬гади, пов'язані з колишньою професією, увіковічив письменник. Так, містечко Ганнібал, де минули дитячі роки Марка Твена, він змалював  у  всесвітньо відомій повісті "Пригоди Тома Сойєра". У творі воно має назву   Сент-Пітерсберг. Назву письменник пояснював так:"Амери¬канці люблять давати своїм маленьким містечкам гучні назви столиць. У них, наприклад, декілька Парижів, три чи чотири Константинополі. Містечко, про яке йдеться тут, вони назвали ім'ям тодішньої росій¬ської столиці".

Для того, щоб ми не заблукали у пошуках справжніх скарбів, нам треба зробити зупинку, на якій будуть задаватися бліц-питання. Учні кожної команди по черзі дають відповіді на запитання, які підготувала для них команда суперників.

1 команда.
1. Що вивчає синтаксис?(Синтаксис вивчає словосполучення і речення)
2. Назвіть види речень за метою висловлювання. (Розповідні, питальні, спонукальні).
     3  Які члени речення називаються однорідними?(Які відповідають на одне питання і відносяться до одного слова).
2 команда
1. Які розділові знаки ставлять при звертаннях?  (Ставиться кома або знак  оклику).
2. Що таке граматична основа речення?(Це головні члени речення – підмет і присудок).
3. Назви другорядні члени речення і питання, на які вони відповідають.(Додаток, означення, обставина, учні називають  питання).
3 команда
1.     Що вивчає пунктуація? (Постановку розділових знаків). 
     2.    Із яких слів складається словосполучення? (Із головного і залежного).
     3.     Які розділові знаки ставляться при однорідних членах? ( Кома).
4 команда
1. Чим відрізняється просте речення від складного?(Просте має одну граматичну основу, складне – декілька).
2. Кого називає звертання? (Звертання називає того, до кого звертаються).
3. З чого складається діалог? Як він записується? (Діалог складається з реплік, які пишуться з нового рядка і перед ними ставиться  тире).

Нам потрібно вирушати далі. Сподіваємося, ми не зіб'ємося зі шляху. Для цього треба побудувати ланцюжок подій у тій послідовності, у якій вони відбувалися у книзі.
№1 – покарання Тома тіткою;(за що отримав покарання Том?)
№ 3 – на цвинтарі;(що побачили хлопці на цвинтарі?)
№ 2    – отримання нагороди в недільний школі;(яку нагороду отримав Том)
№4 – на острові;(ким хлопці хотіли стати на острові?)
№ 7 – загибель Індіанця Джо;(де загинув Джо?)
№ 6 – у печері ;(з ким заблукав у печері Том?)
№ 5 – Том у суді.(чому Том пішов до суду?)
№ 8 – знайдені скарби;(хто знайшов скарби?)

А зараз  вам потрібно пригадати слово¬сполучення і які поєднання слів не є словосполученнями

Записали в зошитах впр 456 (Знайти в реченнях словосполучення, виписати їх, поставити запитання від головного слова до залежного)

Час настав для відпочинку розпочнем фізкультхвилинку (закрили очі, а в цей час входе тітка Поллі).

Діти, подивіться, хто завітав до нас на урок.

Я - тітка Поллі.
–Діти, горе та й годі мені з тим Томом. Геть занапастився хлопчисько! Одного разу наказала йому побілити паркан, так він повернувся весь у вапні. А це ж була свята неділя. Я вже й сама була не рада, що по¬карала його...
Ой, не виконую я свого обов'язку щодо хлопця, бачить Бог! У ньому наче біс сидить, та помилуй мене Боже, він же, сердешна дитина, син мого покійного брата, і мені просто не стає духу лупцю¬вати його. Хоча й треба. Ось він цукорницю розбив, сам у цьому зіз¬нався, а потім вказав на Сіда. А нещодавно взагалі щез, заблукав із Гекому печері. Я вже думала, що й не побачу мого бідного Тома!
Скільки сліз я тоді пролила, тільки Богові відомо! І що ж бо ви ду¬мали? Він з'явився в церкві на своїй поминальній службі! Горе та й годі. Ось і зараз цей шибеник десь подівся. Томе, де ти?
Діти, мені здається, що Том засмутив тітоньку ,і вона геть усе переплутала. Пропоную гру "Чи уважний ти читач?", вам необхідно знайти  якнайбільше неточностей в словах тітоньки.
Помилки й неточності:
− Том не вимазався вапном, коли фарбував паркан;
− фарбування паркану відбувалося не в неділю, а в суботу;
− Том – син покійної сестри тітоньки Поллі, а не брата;
− Том не розбивав цукорниці й не зізнавався в цьому;
− Том заблукав у печері не з Геком, а з Беккі Тетчер;
− на свою поминальну службу Том прийшов не після пригод у печері, а після втечі на острів.
Том не переставав засмучувати тітоньку. А яка пригода трапилася з ним, дізнаємося після зупинки – гра "Дослідники". Пропоную визначити межі речень та розставити розділові знаки.
То була та сама скринька напевно стояла собі в невеликій затишній печерці поряд з порожнім ящиком від пороху двома рушницями в шкіряних чохлах ще там було дві чи три пари старих мокасинів шкіряний пасок і ще декілька старих речей.

То була та сама скринька,  напевно. Стояла собі в невеликій затишній печерці поряд з порожнім ящиком від пороху, двома рушницями в шкіряних чохлах. Ще там було дві чи три пари старих мокасинів, шкіряний пасок і ще декілька старих речей.
Саме в цьому місці хлопцям поталанило знайти скарб там, де сховав його індіанець Джо. Том з Геком стали багаті, ними пишалося все місто.
-Чи справді багатство в світі наймиліше?
Ви правильно зробили висновок, що золото в житті не головне, а головне бути здоровим, веселим, щирим.

Отже, завдання для наступної зупинки: складіть гроно "Риси характеру Тома Сойєра". Яким був Том? Ви отримуєте картки, на яких записані риси х-ру. Вам потрібно назвати їх, якщо стосуються Тома, то ми викладемо гроно на дошці.

веселий     життєрадісний          великий фантазер     кмітливий    добрий

        щирий                         Том Сойєр          гострий розум та язик

вірний друг      допитливий          винахідливий      бешкетник та задирака

Є як позитивне, так і негативне в характері героя, але переважає позитивне; він- жива людина з гарними рисами характеру та недоліками.

Скарби знайдено, а я пропоную вам гру "Знайди звертання".
Записати речення в зошит, розставити розділові знаки.
− Тітонько а тепер можна піти погуляти?
− Слухай Томе дай і мені трохи побілити.
− Гаразд, вернуся до вдови, тільки візьми мене до ватаги Томе!
− Проте ні Бене краще не треба свого, я боюся.

Скарби знайдено, звертання знайдено. А що зближувало хлопців ми дізнаємося, розв'язавши кросворд "Імена і прізвища".

Завдання.

1. Ім'я двоюрідного брата Тома.
2. Прізвище друга Тома, з яким вони втекли на острів.
3. Прізвище вдови, яка всиновила Гека.
4. Ім'я страшного індіанця.
5. Повне Ім'я Гека.
6. Повне Ім'я Тома.
7. Ключове слово.
Відповіді: 1.Сід.2.Гарпер. 3. Дуглас. 4. Джо. 5. Гекльберрі. 6.Томас.7.Ключове слово – Дружба.(скарб)
Отже, ми з'ясували, що почуття, що пов'язувало    хлопців Тома і Гека, – це дружба, яка наймиліша за коштовний скарб.
А чим для вас є дружба? Відповідь давайте одним словом.

Ви – молодці. Звичайно, долати всі перешкоди, радіти і сумувати краще разом. Спробуємо виконати тестові завдання. Після закінчення роботи обміняйтеся зошитами для перевірки.

1.Визначити рядок, у якому зазначено двоскладне речення.
А. Світлицю прикрашали квітами і травами.
Б.  Найрідніші люди –це тато ї мама.

2.Визначити рядок, у якому зазначено односкладне речення.
А. Сьогодні місто Ганнібал перетворилося на суцільне свято.
Б. Семирічним хлопця віддали до школи.

3.Визначити, яку синтаксичну роль виконує слово найкращим у реченні "Найкращим другом Том вважав Гека".
А. Означення.
Б. Додаток.

4.Визначити  рядок, у якому записане спонукальне речення.
А. Цього ранку хлопці вирішили втекти на острів.
Б. А ти, Сіде, відкрий підручник.

V.  Підбиття підсумків.
Діти, подумайте і спробуйте пояснити, чому епігра¬фом нашого уроку ми обрали слова Лесі Українки: "Ніхто не має біль¬шої любові, як той, що душу покладав за друзів"?
Сьогодні ми зробили ще один крок до відкриття таємниць Марка Твена, Дитячий світ, зображений письменником у повісті "Пригоди Тома Сойєра", – не просто вигадка. Він виник із дитячих спостережень письменника за життям. Автор доводить, що найбільшою цінністю є друг. У місті Ганнібал встановлено пам'ятник Дружбі, дивлячись на який, справді розумієш, що легше життям крокувати тому, хто має справжнього друга. Але треба пам'ятати, що єдиний спосіб мати друга – це другом бути.
А зараз скористаємося чарівною скринькою, якщо знання, які ви отримали на цьому уроці, знадобляться у подальшому, то пропоную монетку покласти до скриньки, якщо ні, то поза її межами.
VI. Підсумкове оцінювання.
Отже, наш урок добігає кінця. у кожній команді, працював експерт, який спостерігав за роботою кожного учня і виготовив квітку знань.
Вчитель називає учнів, які отримали 12,11,10,9 балів, а також на¬зиває учнів, які, на його погляд, працювали найкраще.

Діти, ви сьогодні дуже плідно працювали,  мали можли¬вість показати свої знання не тільки із зарубіжної  літератури, а й з української мови.
VII. Домашнє завдання.
Написати лист Тому Сойєру або Геку Фінну, в якому розповісте про своїх друзів,використовуючи звертання, вставні слова, однорідні члени речення.



 

Подобається